Jesień 2021, nr 3

Zamów

Szkolne błędy dominikańskich prawników

Jest mi wstyd jako kanonistce, że w sprawie Pawła M. tak mało zostało zrobione, aby zająć się zarzutami pod kątem prawnym – mówi dr Aleksandra Brzemia-Bonarek z Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

„Nowy porządek”, czyli kapitalistyczna bajka i gloryfikacja „lepiej urodzonych”

Michael Franco swoim filmem próbuje pokazać, że pogłębiające się nierówności społeczne mogą przerodzić się w poważny problem. Czyni to jednak z pozycji zagrożonego pieszczocha europejskich festiwali, który lękiem chce zainfekować innych.

Osoby skrzywdzone przez dominikanina Pawła M.: Raport komisji to początkowy akt elementarnej sprawiedliwości

Po 22 latach zło zostało w końcu opisane, nazwane i napiętnowane, a osoby pokrzywdzone – po raz pierwszy uszanowane.

Zatrzymać umykający świat sztuki nieprofesjonalnej

Wystawa „Waldek i przyjaciele. Waldemar Styperek in memoriam” w Grudziądzu jest wspomnieniem jednego artysty oraz wyrazem pamięci o tych, którzy poprzez sztukę tworzą swoisty świat przeszły.

„Wesele”, czyli kino zgubione przez publicystykę

Sztuka nie lubi doraźności i uproszczeń, nawet „w słusznej sprawie”. Wojciech Smarzowski niestety o tym zapomina.

Żeby nie zatarł się ślad

Porządkując nieużywaną od 15 lat posesję, Michał natrafił na resztki rozpadłego ze starości prawosławnego krzyża. Postanowił go odtworzyć. Doprowadziło to do integracji przybysza z Warszawy z lokalną społecznością.

„Tylko góry będą ci przyjaciółmi” Behrouza Boochaniego, czyli interwencyjna opowieść kurdyjskiego uchodźcy

Historia więzienia dla uchodźców na wyspie Manus jest jak łyk mroźnego powietrza. Zakłuje w płuca, ale ostatecznie może przynieść orzeźwienie.

Zagajewski towarzyszy nam dziś, gdy z drżeniem serca pytamy: gdzie są dzieci uchodźców?

W czasach zamętu, pogardy, bezprawia, ksenofobii i podbijania narodowego bębenka potrzebne jest nam miejsce, w którym możemy pić z czystego źródła. Potrzebne nam słowo ludzkie, które będzie żywe i skuteczne na podobieństwo Słowa Bożego.

Polska
Zachować się po ludzku. Szybki kurs na temat migracji

Świat nie jest zdolny do tego, by wyeliminować wojny, choroby, biedę, zagrożenia ekologiczne czy fanatyzm, czyli główne przyczyny masowych migracji. Nie zwalnia nas to jednak od obowiązku pomocy.

Maciej Duszczyk
+ Pokaż więcej
Wiara
Ks. Strzelczyk: Jeżeli w Kościele kogoś wykluczamy, pozbywamy się możliwości usłyszenia Ducha Świętego

Synod o synodalności odbije się w Polsce od instytucjonalnego braku zainteresowania. Być może ma nam zostać po nim kac moralny, który doprowadzi do nawrócenia dopiero później – mówi Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. Grzegorz Strzelczyk.

Tomasz Królak
+ Pokaż więcej
Historia
Nie wyobrażaliśmy sobie, że wojna będzie miała wpływ i na nas

Wszyscy zakładali, że Holandia pozostanie neutralna, tak jak podczas I wojny światowej, jednak 10 maja 1940 roku życie, jakie braliśmy za pewnik, nagle się skończyło.

Selma van de Perre
+ Pokaż więcej
Partnerzy Więzi

Zbigniew Nosowski

Lepiej krótko niż wcale…

Ks. Andrzej Draguła

Mój komentarz do wszystkiego

Ewa Kiedio

Tuż obok

Cezary Gawryś

Moim przekornym zdaniem

Bartosz Bartosik

Odgłosy peryferii

Katarzyna Jabłońska

Poławiaczka pereł

Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Coś tu nie gra

Zranieni w Kościele – zranieni.info
Spotkanie na temat książki „List do Rzymian” Scotta W. Hahna

18 października o godz. 20 odbędzie się spotkanie wokół książki „List do Rzymian” Scotta W. Hahna. Rozmawiać będą: Łukasz Popko OP i Tomasz Grabowski OP, a spotkanie poprowadzi Marek Zając. Wydarzenie organizuje Instytut Prymasa Józefa Glempa w ramach cyklu Wiara.Rozum.Książka, ktorego patronem medialnym jest „Więź”. Transmisja na kanale YouTube Instytutu.

Więcej
IMPULS. Forum świeckich w Kościele

W dniach 5-7 listopada 2021 r. na Jasnej Górze odbędzie się Forum świeckich w Kościele IMPULS. W programie m.in. wystąpienie redaktora naczelnego „Więzi” Zbigniew Nosowski i członka Zespołu Laboratorium „Więzi” ks. Grzegorza Strzelczyka.

Więcej