Twój koszykTwój schowek
   
Logowanie
szukaj

Recenzje

bp. Michał Janocha, Ewa Kiedio, „A piękno świeci w ciemności”

Czy sztuka powinna być mimetyczna – to znaczy naśladować rzeczywistość? I czy powinna ukazywać tylko piękno, harmonię, dobro, czy może także brzydotę i zło? Odpowiedzi biskupa Janochy na pytania Ewy Kiedio są mądre i nieoczywiste.
Marcin Suskiewicz, „Suma” 2017, nr 5
czytaj więcej

„Rachunek pamięci”

Dziś „Rachunek pamięci”, choć spóźniony, w pewnym sensie przychodzi w porę, bo pytania o to, czy i jak osądzać przeszłość, czy i jak opędzać się od złej przeszłości – okazują się bardzo gorące.
Piotr Mitzner, Zeszyty Literackie 2013, nr 3(123)
czytaj więcej

Francine de la Gorce, „Z podniesionym czołem”

Książka ma kilka przenikających się wzajemnie planów – od reporterskiego konkretu do uogólnienia, od rozważań o wykluczeniu, rozumianym jako bieda, nędza, wszelkiego rodzaju niedostatek, po kategorie nieszczęścia dotykającego człowieka w szerszym znaczeniu słowa „nieszczęście”.
Maria Wodzyńska, „Nowe Książki” 2012, nr 4
czytaj więcej

Jan Skórzyński, „Nie ma chleba bez wolności”

Książka Jana Skórzyńskiego nie jest pracą stricte naukową. Tekstu nie opatrzono przypisami, autor opiera się na istniejącej literaturze przedmiotu. Wartość tego rodzaju książek mierzy się atrakcyjnością przekazu skierowanego do niekoniecznie fachowego czytelnika i obecnością własnych refleksji czy różnego rodzaju spostrzeżeń.
Jan Olaszek, „Nowe Książki” 2018, nr 7–8
czytaj więcej

Andrzej Werner, „Polskie, arcypolskie…”

Książka „Polskie, arcypolskie…”, choć napisana pod koniec lat 80., należy do nowoczesnego typu analiz kultury. Autor traktuje bowiem jej różne teksty jako równorzędne, wzajemnie się uzupełniające i dopiero widziane wspólnie – dające pełną wiedzę o świecie.
Paulina Małochleb, „Znak” 2011, nr 12
czytaj więcej

ks. Grzegorz Strzelczyk, „Po co Kościół”

Książka ks. Strzelczyka wydaje się szczególnie aktualna. Przeczytać ją trzeba t e r a z , gdy pytanie o to, czy religia ma jeszcze „coś dobrego” do zaproponowania dzisiejszemu światu, stawiane jest – także w Polsce – coraz śmielej, bez kurtuazji i pamięci o przeszłych zasługach Kościoła.
Tischner.pl
czytaj więcej

„Raporty dyplomatyczne Czesława Miłosza 1945–1950”

Lektura obowiązkowa dla czytelnika, który chce sobie wyrobić zdanie o tym okresie życia Miłosza, jego postawie i energicznej aktywności, oraz oddaniu sprawie polskiej kultury.
Barbara Toruńczyk, „Zeszyty Literackie” 2014, nr 1 (125)
czytaj więcej

Anka Kowalska, „Folklor tamtych lat”

Książka Kowalskiej to pozycja ważna i zasługująca na uwagę z co najmniej kilku powodów. Można z powodzeniem czytać ją jako rodzaj podręcznika do nauki współczesnej historii.
Bernadetta Darska, „Znak” 2012, nr 3
czytaj więcej

Zbigniew Herbert, „Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone 1948–1998”

Powstała książka objętością przewyższająca czy to eseistyczną, czy dramaturgiczną, czy poetycką spuściznę Herberta. Ta książka rosła przez całe półwiecze. Rosła – można z przesadą powiedzieć – przypadkiem i najzupełniej nieprzypadkowo.
Piotr Szewc, „Nowe Książki” 2001, nr 11
czytaj więcej

1234...39następna »

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?