Lato 2025, nr 2

Zamów

Muminki i sztuka bycia razem

Kacper Mojsa. Fot. Anna Plewicka

Może właśnie ta gotowość do przyjęcia „innego”, nie zapominając przy tym o trosce o najbliższych, czyni te wymyślone istoty tak bliskimi nam, niezależnie od wieku.

Edytorial do tygodnika „Więź co Tydzień” z 29 maja 2025:

Każdy z nas ma „swoje” bajki i opowieści – takie, które w szczególny sposób do niego przemówiły. Które utkwiły w pamięci, pozwalając z dziecięcą radością wracać do nich wspomnieniami, nawet długo po wejściu w dorosłość. Przy okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, przywołuję myślami świat jedynie z pozoru „bajkowy”.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu

Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.

Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram

Stworzona 80 lat temu przez Tove Jansson Kraina Muminków wbrew pozorom nie przedstawia bajkowej idylli, pełnej niezmąconego spokoju – nie przez przypadek pierwszy cykl muminkowej sagi jest zatytułowany „Małe trolle i duża powódź”. Te przyjazne stworzenia nieustannie były konfrontowane z katastrofami, takimi jak nadciągające komety, wybuchy wulkanu czy niespodziewana wizyta przerażającej buki (która była najciekawszą i jednocześnie najstraszniejszą postacią z bajek mojego dzieciństwa).

Dlaczego opowieści szwedzkojęzycznej fińskiej pisarki i malarki zdobyły taką popularność, nie tylko wśród najmłodszych? Ponieważ, jak twierdzi w rozmowie z Mikołajem Rajkowskim Philip Ardagh, autor „Świata Muminków”, to nie bezpieczeństwo jest największą wartością tej krainy, lecz „gościnność i szacunek” jej mieszkańców. „Rodzina Muminków – używam słowa «rodzina» w najszerszym sensie – daje nam lekcję, jak to robić. Jak otwierać się na każdego potrzebującego, który pojawi się na naszym progu” – mówi brytyjski pisarz. Może właśnie ta gotowość do przyjęcia „innego”, nie zapominając przy tym o trosce o najbliższych, czyni te wymyślone istoty tak bliskimi nam, niezależnie od wieku.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo i politykę.

Cenisz naszą publicystykę? Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Ale ten świat to również krajobrazy „poszarpanych lodowcem wysepek”, przenikające muminkowe uniwersum, które – jak pisał Karol Grabias w tekście o Tove Jansson – „łączy melancholię, zadumę, dziwaczność, a czasami mrok i strach”. Przyroda nie jest jedynie tłem, lecz aktywnym uczestnikiem wydarzeń – jej kaprysy, zmienność i surowość sprawiają, że mieszkańcy Doliny muszą nieustannie mierzyć się z niepewnością, co czyni tę opowieść jeszcze głębiej osadzoną w rzeczywistości. To właśnie w tych wymagających warunkach rodzi się solidarność, czułość i zdolność do dostrzegania piękna nawet w najciemniejszych chwilach.

W końcu to Muminek mawiał, że „w najgłębszym mroku zawsze jest jakaś iskierka”. Jakże aktualne są te muminkowe słowa pokrzepienia. Jeśli Wam tej iskierki brakuje, to odnajdziecie ją na wystawie z okazji 80. urodzin tego niezwykłego świata – „Muminki: drzwi są zawsze otwarte” – w łódzkim Muzeum Kinematografii.

Przeczytaj również: Philip Ardagh: Muminki to opowieść na czas kryzysu

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.