Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Sowietolodzy z Polski na Zachodzie w latach zimnej wojny

Plac Czerwony w Moskwie. Fot. Aurelien Romain / Unsplash

Czy na podstawie tego, co napisano o Związku Sowieckim w okresie zimnej wojny, nie można powiedzieć czegoś ważnego również o współczesnej Rosji? Oczywiście dzisiaj kontekst jest inny, jednak renesans badań nad historią sowietologii jest faktem.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” lato 2024. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie – która rozpoczęta została aneksją Krymu w 2014 r., a w 2022 r. przybrała postać pełnoskalowej agresji – obnażyła niedostatki wiedzy i rozumienia, w którym kierunku zmierzają elity państwa rosyjskiego, z Władimirem Władimirowiczem Putinem na czele. Jak to się stało, że Rosja powróciła do polityki ekspansji po latach koegzystencji? Jak to możliwe, że Zachód przegapił ważne sygnały? Dlaczego nie słuchano (albo nie traktowano poważnie) ekspertów z takich krajów jak Polska czy Litwa, które ze względu na swoje historyczne doświadczenie przyglądały się Rosji uważniej niż reszta świata? Dlaczego w ogóle dopuszczono do ataku na Ukrainę?

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Zadając sobie te pytania, zwłaszcza o to, jak zrozumieć Rosję, świadomie lub nie wracamy do dylematów dyskutowanych w historii. Ze szczególną intensywnością działo się to od momentu powstania Związku Sowieckiego, a w przypadku Polski od czasów wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r.

Sowietologia znowu potrzebna

Towards an understanding of Russia to tytuł książki Włodzimierza Bączkowskiego, przypomnianej niedawno w wyborze tekstów pod redakcją dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciecha Konończuka1. Expansion and coexistence to tytuł innej książki, autorstwa Adama Ulama, która dzisiaj ma już ponad pół wieku2.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” lato 2024

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.