Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Obywatelskie dotlenienie. Zamiast zasady zaproś–poinformuj–zignoruj

Jakub Wygnański. Fot. Więź

Zmiana rządu nie zaowocowała wprowadzeniem poważnych konsultacji publicznych. Wciąż dominują konsultacje pozorowane, określane ironicznie mianem 3I: Invite, Inform, Ignore. Do konsultacji dopuszczani są jedynie „zaproszeni”, raczej się ich informuje, niż pyta o zdanie, a ich opinie są ignorowane.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” lato 2024. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.

Nie sądziłem, że ten temat pojawi się w moich „trójkątnych” felietonach. Właściwie to trochę krępujące, bo po zmianie władzy w październikowych wyborach wszystko miało być inaczej. A jednak…

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

W ostatnich miesiącach powraca problem pozornych konsultacji publicznych lub całkowitego braku konsultacji. Myślę o konsultacjach publicznych, czyli takich, w których głos może zabrać każdy, a nie tylko zaproszone instytucje czy organizacje. Chodzi o możliwość wypowiedzenia się obywateli, tak po prostu. Dokładnie tych samych obywateli, którzy chodzą do wyborów, a ostatnio zresztą poszli dość licznie.

W języku angielskim jest takie użyteczne rozróżnienie na vote i voice („głos” i „zdanie”). Ten pierwszy (głos wyborczy) jest dla polityków bardzo cenny, zabiegają o niego zawsze przed wyborami – muszą tych głosów nazbierać jak najwięcej. Trudniej z tym drugim. Okresy pomiędzy wyborami to czas, w którym obywatele często mają swoje zdanie w sprawach publicznych i chcą, żeby było one brane pod uwagę przez tych, których wynieśli do władzy.

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf (do pobrania w trakcie trwania prenumeraty)
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok (do pobrania
  w trakcie trwania prenumeraty)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” lato 2024

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.