Lato 2024, nr 2

Zamów

Galeria „Więzi”: Marta Wojnarowska

Galeria „Więzi”: Marta Wojnarowska

Uchwycone przez fotografkę sceny z życia tworzą głęboką, emocjonalną narrację, wykraczającą poza osobistą, jednostkową historię.

Już nie pamiętam to cicha opowieść o mojej mamie, o tym, co rozpoznawalne i zapomniane. To opowieść o życiu pomimo choroby, która stopniowo degraduje pamięć – mówi o swoim projekcie Marta Wojnarowska.

Mieszkanie pełne karteczek z listą zakupów, wizyt lekarskich, przyjmowanych leków, ale także z przypomnieniami o najprostszych czynnościach i z imionami bliskich to jeden z charakterystycznych elementów życia osoby cierpiącej na demencję, zasygnalizowany na fotografiach Wojnarowskiej. Cykl zdjęć, nacechowany intymnością i głębokim emocjonalnym zaangażowaniem, tonowanym wyciszoną formą, stanowi dokumentację codziennych zmagań i zmian, jakie niesie ze sobą choroba.

– Mama powoli zapomina to wszystko, o czym wiedziała całe życie. Niepewność, której doświadcza, a która niepokoi i wytrąca z poczucia bezpieczeństwa, chciałam uchwycić na zdjęciach – wyjaśnia autorka. – Wyłapując z codzienności drobne „przesunięcia”, sytuacje z pogranicza roztargnienia i zaniku pamięci, staram się oddać emocje i odczucia, które są w nas obecne.

Uchwycone przez fotografkę sceny z życia tworzą głęboką, emocjonalną narrację, wykraczającą poza osobistą, jednostkową historię. Zapis prozaicznych, codziennych zdarzeń kieruje ku uniwersalnym pytaniom o kruchość ludzkiej pamięci i o to, co uznać można za nieprzemijające. Cykl Już nie pamiętam powstał w ramach Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2023 i prezentowany był na podsumowującej go wystawie w galerii Społecznego Centrum Fotografii Chłodna 20. W Galerii „Więzi” przedstawiamy znacznie zawężony wybór zdjęć, pomijający m.in. fotografie z rodzinnych albumów, które dla matki i córki stały się pretekstem do rozmowy, pełniąc rolę terapeutyczną. Kolejną odsłonę projektu będzie można zobaczyć w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie na wystawie Fragment… ja kuratorowanej przez Roberta Kuśmirowskiego (27 czerwca – 21 lipca 2024).

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” lato 2024

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.