Lato 2023, nr 2

Zamów

Z jakimi korzyściami dla pacjentów wiążą się e-recepty?

W roku 2020 tradycyjnie recepty papierowe wyszły z obiegu i zostały zastąpione innowacyjnym rozwiązaniem – receptami elektronicznymi. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, jakie są zalety tej zmiany i co tak naprawdę ona dla nich oznacza.

E-recepta – co to jest i w jaki sposób się ją realizuje?

Aby pojęcie e-recepty stało się jasne dla wszystkich pacjentów, warto omówić ją w uproszczonym ujęciu. Otóż, jest to elektroniczna recepta, którą pacjent otrzymuje za pośrednictwem emaila, sms-a bądź też aplikacji mobilnej. Znajdują się na niej najważniejsze informacje, takie same jak w przypadku recept papierowych:

  • nazwa leku, 
  • sposób dawkowania, 
  • data ważności recepty, 
  • cena leku, 
  • dane lekarza i pacjenta.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że receptę w formie elektronicznej mogą otrzymywać wyłącznie ci pacjenci, który wcześniej zarejestrowali się w Internetowym Koncie Pacjenta. Osoby, które tego nie uczynią, e-receptę otrzymają pod postacią papierowego wydruku z kodem kreskowym, który przekazuje się farmaceucie w aptece. Trzeba podkreślić, że posiadanie IKP wiąże się z licznymi udogodnieniami – pacjent posiada swobodny dostęp nie tylko do całej historii swoich elektronicznych recept, ale także e-zwolnień, dokumentów medycznych oraz historii leczenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że dostęp do jego danych posiada także personel medyczny. Lekarze mogą zaoszczędzić czas, bo wszystkie potrzebne informacje zawsze mają w zasięgu ręki.

Czy e-receptę można otrzymać online?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każdy lekarz specjalista obecnie zobowiązany jest do wystawiania recept w formie elektronicznej. Otrzymanie jej wcale nie wymaga osobistego stawiennictwa pacjenta w gabinecie lekarza. Telemedycyna to pojęcie, które szczególną popularność zyskało w czasach pandemii. Pacjenci szybko przekonali się, że w celu uzyskania trafnej diagnozy, wcale nie muszą odwiedzać przychodni. Okazało się, że czasem zwykła rozmowa wystarczy do tego, by pacjent otrzymał niezbędną pomoc. Oczywiście są również przypadki, gdy oględziny dokonane przez lekarza będą konieczne do ustalenia właściwej diagnozy.

Personel medyczny w dzisiejszych czasach jest bardzo zajęty. Do najlepszych specjalistów ustawiają się wielomiesięczne kolejki oczekujących. Pacjenci, którzy nie chcą czekać na wizytę tyle czasu, mogą zdecydować się na umówienie konsultacji zdalnej. Możliwe jest to nie tylko za pośrednictwem telefonu, ale także internetu. W sieci działa mnóstwo wartych uwagi portali, dzięki którym można umówić wizytę u lekarza wybranej specjalności – najczęściej jeszcze tego samego dnia. Portale te mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Konsultacje oferują w najróżniejszych godzinach, dzięki czemu każdy pacjent jest w stanie znaleźć taką porę wizyty, która nie wymaga od niego zmiany całego planu dnia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych, z ograniczeniami ruchowymi, zbyt chorych na to, by samodzielnie udać się do przychodni.

E-recepty online – największe zalety

Nie ma co ukrywać, recepty elektroniczne to bardzo innowacyjne rozwiązanie. Dzięki nim pacjenci nie muszą obawiać się, że farmaceuta źle odczyta niewyraźne, lekarskie pismo i wyda im zły lek. Nawet jeśli pacjent przypadkowo skasuje wiadomość z otrzymanym kodem PIN, nie musi się tym martwić. Wszystkie niezbędne informacje do realizacji recepty znajdzie na swoim IKP.

Dzięki wprowadzeniu recept elektronicznych niemal do minimum można wyeliminować ryzyko popełnienia przez lekarza błędu przy wystawianiu dokumentu. Jeszcze do niedawna, w przypadku recept papierowych, kiedy dokument był wystawiony w niewłaściwy sposób, pacjent zazwyczaj był zmuszony do ponownych odwiedzin w gabinecie lekarskim. Lekarz, który wystawia e-receptę w oparciu o system elektroniczny, praktycznie nie ma możliwości popełnienia błędu. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu – zarówno specjalistom, jak i samym pacjentom.

Jaka jest data ważności e-recepty?

To zagadnienie, którym interesuje się mnóstwo pacjentów. Otóż, trzeba podkreślić, że data ważności e-recept jest taka sama jak w przypadku recept papierowych i zazwyczaj wynosi 30 dni. Lekarz jednak, w zależności od przepisywanego leku, wystawić może także receptę ważną przez okres 7, 120, a nawet 365 dni. Warto pamiętać o tym, że recepta online, której termin ważności ominął, staje się nieważna i nie można jej zrealizować żadnej aptece.

Kto najczęściej korzysta z recepty online?

Wygodę, jaką oferują konsultacje zdalne w połączeniu z e-receptą, coraz częściej doceniają także osoby przewlekle chore. Są to pacjenci, którzy na stałe zażywają określone leki – lekarz dostęp do tych informacji może uzyskać zaglądając na ich internetowe konto pacjenta. W przypadku chorób przewlekłych dla skuteczności terapii kluczowe znaczenie ma jej ciągłość. Pacjenci nie chcą tracić czasu na umawianie wizyty w tradycyjnej gabinetach za każdym razem, kiedy kończy im się opakowanie leku. Konsultacje zdalne i e-recepty umożliwiają im otrzymanie potrzebnych medykamentów bez wychodzenia z domu.

Receptę elektroniczną możemy otrzymać drogą online. Na przykład za pośrednictwem stron takich jak https://e-recepta.net/recepta oraz jej pokrewnych. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad medyczny, a następnie podejmie decyzję co do tego, czy będzie nam potrzebny lek dostępny jedynie za okazaniem recepty.

Mimo że recepty elektroniczne w polskiej medycynie funkcjonują dopiero od trzech lat, dzisiaj nikt nie wyobraża sobie konieczności powrotu do recept papierowych. Chociaż i te w wyjątkowych sytuacjach wciąż mogą być wystawiane przez specjalistów – jest to możliwe choćby w sytuacji, kiedy lekarz nie dysponuje dostępem do systemu informatycznego.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.