Wiosna 2023, nr 1

Zamów

Czuła narratorka

Greta Gerwig podczas festiwalu w Berlinie w 2018 roku. Fot. Martin Kraft/ Wikimedia Commons

Spod ręki Grety Gerwig ciekawsze wychodzą postaci kobiece. Widać to zarówno w Małych kobietkach, jak i w jej pierwszym filmie Lady Bird, dzięki któremu znalazła się w bardzo wąskim gronie pięciu w historii kina reżyserek nominowanych do Oscara – rozmawiają Katarzyna Jabłońska i ks. Andrzej Luter w cyklu „Ksiądz z kobietą w kinie”.

Wesprzyj Więź

Kobieta: Zdarzają się mężczyźni, którzy mają za sobą lektury typu Ania z Zielonego Wzgórza, książki Musierowicz czy Małe kobietki. Ale Ty, Andrzeju, raczej do nich nie należysz?

Ksiądz: Nie należę. Jednak do obejrzenia Małych kobietek, które w styczniu trafiły do naszych kin,nie musiałaś mnie, Kasiu, namawiać. Kocham filmy kostiumowe, których akcja umieszczona jest w XIX wieku. Nie potrafię tego racjonalnie wytłumaczyć, mam po prostu słabość do epoki wiktoriańskiej: te klimaty, te subtelności, te zadziwienia, spojrzenia… Arcydzieło Martina Scorsesego Wiek niewinności, mój ukochany film, dzieje się w latach 70. XIX wieku, czyli tylko odrobinę później niż Małe kobietki.

Kobieta: Hmm, te „subtelności”, „zadziwienia” wynikały, delikatnie mówiąc, z raczej niesubtelnych założeń. Obowiązujące w epoce wiktoriańskiej zasady społeczne i moralne sznurowały ówczesnych ludzi w hipokryzję i sztywny konwenans jak ówczesną kobietę w gorset. (Pamiętasz, Andrzeju, scenę z Przeminęło z wiatrem, w której Scarlett O’Hara ściskana jest gorsetem przez swoją murzyńską nianię?)

Wykup prenumeratę „Więzi”
i czytaj bez ograniczeń

Pakiet Druk+Cyfra

  • 4 drukowane numery kwartalnika „Więź”
   z bezpłatną dostawą w Polsce (poczynając od numeru 1/2023)
  • 4 numery „Więzi” w formatach epub, mobi, pdf,
  • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl na 365 dni (od momentu zakupu)

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Jeśli mieszkasz za granicą Polski, napisz do nas: prenumerata@wiez.pl.

Pakiet cyfrowy

 • Pełny dostęp online do artykułów kwartalnika i treści portalu Więź.pl (od momentu zakupu) przez 90 lub 365 dni
 • Kwartalnik „Więź” w formatach epub, mobi, pdf przez kwartał lub rok

Wesprzyj dodatkowo „Więź” – wybierz prenumeratę sponsorską.

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.