Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Caritas wzywa do rozwiązania fatalnej sytuacji uchodźców w Grecji

Wychłodzony chłopiec tuż po przybyciu na Lesbos. Fot. Charles-André Habib / Flickr

Jak można trzymać w zamknięciu tysiące osób i jednocześnie zapewnić im zdrowe i bezpieczne warunki? – pyta Maria Alverti, dyrektor greckiej Caritas.

Caritas Grecja wzywa do poszukiwania rozwiązań fatalnej sytuacji mieszkaniowej i sanitarnej, jaka panuje w przepełnionych obozach dla imigrantów na wyspach Morza Egejskiego. Decyzja rządu w Atenach o budowie nowych większych obozów wywołała wśród mieszkańców Lesbos i Chios gwałtowne protesty, które przerodziły się w zamieszki i walki z policją.

Mężczyźni uzbrojeni w broń palną sforsowali ogrodzenie koszar, gdzie zakwaterowani byli funkcjonariusze. Mieszkańcy blokowali też drogi prowadzące na tereny, które rząd zajął pod budowę obozów. W wyniku starć ranne zostały 62 osoby, w tym kilkudziesięciu policjantów. Jak wynika z komunikatu policji, mimo protestów, zakończono pierwszą fazę transportowania elementów konstrukcyjnych do nowych baraków.

Wesprzyj Więź.pl

Na greckie wyspy wciąż przybywają ludzie szukający lepszego życia w Unii Europejskiej. Znajdują się one zaledwie kilka kilometrów od wybrzeży Turcji, skąd przypływają uchodźcy. – Miejscowa ludność protestuje, nie chce zwiększenia ilości emigrantów – mówi Maria Alverti, dyrektor greckiej Caritas. Przypomina, że zarówno Lesbos, jak i Chios bardzo ucierpiały na skutek ogromnej fali migracji w ostatnim roku. Lesbos może przyjąć 3 tys. osób, podczas gdy liczba uchodźców wynosi obecnie ponad 20 tys. – Część osób mieszka w obozach, ale tysiące ściśnięte są w namiotach wokół nich, w bardzo złych warunkach. Jest wśród nich wiele kobiet i dzieci – zaznacza Alverti.

Rządowy plan, który wywołał protesty, polega na zbudowaniu kolejnych baraków, które mają pomieścić do 7 tys. osób. Obozy mają być otwarte w ciągu dnia, ale zamykane na noc, tak aby nikt nie mógł ich opuścić. Ma to uspokoić miejscowych, którzy boją się uchodźców. – Jak można trzymać w zamknięciu tysiące osób i jednocześnie zapewnić im zdrowe i bezpieczne warunki? Uważam, że to złe rozwiązanie – zaznacza dyrektor greckiej Caritas.

Wesprzyj Więź

Zgodnie z porozumieniem zawartym w roku 2016 między Unią Europejską a Turcją, migranci docierający na wyspy muszą tam pozostać do czasu rozpatrzenia ich wniosków o azyl. Opóźnienia w procesie azylowym, wraz ze zwiększoną falą migracji, obciążyły system i doprowadziły do gwałtownego pogorszenia warunków życia w obozach, w których liczba ludności wzrosła pomimo deportacji wielu osób, które władze uznały za zagrożenie dla kontynentu.

Jednym z rozwiązań są korytarze humanitarne, zaproponowane przez trzech kardynałów, w tym jałmużnika papieskiego, kard. Konrada Krajewskiego. W liście skierowanym do biskupów europejskich, zaapelowali oni o przyjęcie w ich diecezjach części uchodźców z wyspy Lesbos.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość