Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Dostrzec wrażliwość i empatię. I edycja Nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego”

Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego chce nagrodzić osoby lub instytucje, które nie widzą przeszkód, by działać na rzecz innych. Kandydatów można zgłaszać do 15 lipca.

Rodzina i przyjaciele ks. Jana Kaczkowskiego, działający w fundacji jego imienia, stworzyli Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego”. W ten sposób Fundacja chce nagrodzić tych, którzy – tak jak patron nagrody – nie widzą przeszkód, by z zaangażowaniem i miłością działać na rzecz innych. Mogą to być osoby indywidualne, instytucje, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, które działają w Polsce i za granicą.

– Chociaż działaniom księdza Kaczkowskiego towarzyszyło wiele przeszkód, on sam zdawał się ich nie dostrzegać – mówi Anna Cina-Ciskowska, prezes zarządu fundacji. – Do dziś żartobliwie zastanawiamy się, czy to kwestia wady wzroku czy ogromnego serca. Faktem jest, że Jan wybudował hospicjum mimo braku pieniędzy, „ojcował” wielu osobom i wymagał od siebie tyle samo, ile od zdrowego człowieka, mimo chorób, które go dotknęły. Teraz chcemy nagrodzić osoby, które działają zgodnie z jego ideami. Nawet jeżeli wcześniej o nim nie słyszały – dodaje.

Wesprzyj Więź.pl

Jak czytamy na stronie inicjatywy, „celem Nagrody jest: wyróżnienie za wrażliwość oraz empatię w podejściu do drugiego człowieka, za odwagę i bezkompromisowość w walce o godność życia oraz – w przypadku osób znajdujących się u kresu życia – umierania. Szczególnie cenne dla Fundacji są inicjatywy w obszarze wsparcia osób chorych onkologicznie i terminalnie, osób z niepełnosprawnościami, wykluczonych, dyskryminowanych i definiowanych jako mniejszość”.

Organizatorzy zapraszają zainteresowanych zgłoszeniem kandydatów na stronę Nagrody, gdzie znajdą formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu i więcej informacji o inicjatywie.

Wesprzyj Więź

Fundacja czeka na zgłoszenia do 15 lipca. Kapituła nagrody wyłoni 10 nominowanych i z nich nich wybierze zwycięzcę. W składzie kapituły są Helena i Józef Kaczkowscy (rodzice ks. Jana), Jerzy Stuhr, Kapsyda Kobro-Okołowicz, Katarzyna Jabłońska, ks. Mieczysław Puzewicz, Piotr Żyłka, Katarzyna Olubińska, Jurek Płonka i Przemysław Staroń.

Ogłoszenie laureata i wręczenie nagród odbędzie się podczas gali we wrześniu w Sopocie.

DJ

Podziel się

Wiadomość