Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Prymas: Czy nasza wiara jest radosna?

Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. na zakończenie zebrania plenarnego KEP 14 czerwca 2019 roku w Wałbrzychu. Fot. episkopat.pl

Mamy być świadkami wiary, którą przeżywamy z radością, zdumieniem i wdzięcznością. Świadków takiej wiary oczekuje dziś świat i Kościół – mówił wczoraj prymas Polski abp Wojciech Polak do młodzieży, której udzielił bierzmowania w Orchowie.

Prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak przewodniczył w wczoraj Mszy św. i udzielił sakramentu bierzmowania młodym w parafii pw. Wszystkich Świętych w Orchowie.

Abp Polak przypomniał w homilii o istocie parafii, która ma być wspólnotą ludzi wierzących, zjednoczonych w imię Chrystusa. – Idziemy w Jego imię. Idziemy jako ci, których to imię jednoczy. Idziemy jako ci, których łączy święty chrzest i wiara w Jezusa Zmartwychwstałego. Idziemy jako świadkowie tej prawdy, powołani i posłani, aby głosić zbawienie światu – mówił.

Wesprzyj Więź.pl

Prymas wskazał na potrzebę dawania świadectwa wiary nie tylko z odwagą i autentycznością, ale także z radością. – Mamy być świadkami wiary, którą przeżywamy właśnie tak: z radością, ze zdumieniem i z wdzięcznością – podkreślił, powtarzając za papieżem Franciszkiem, że prawdą jest, iż radości wiary nie przeżywa się tak samo na różnych etapach i nieraz w trudnych okolicznościach życia. Trzeba sobie i innym o tej radości przypominać, bo są wśród chrześcijan i tacy, którzy, jak trafnie zauważył papież, „zdają się żyć Wielkim Postem bez Wielkanocy”.

Wesprzyj Więź

– Dlatego Franciszek proponuje, abyśmy zapytali siebie: jaka jest moja wiara? Czy jest to wiara radosna, czy też wiara zawsze taka sama, wiara płaska? Czy potrafię odczuć pociechę Ducha Świętego, czy jestem zamknięty? Jaka jest moja wiara? Czy jest radosna? – pytał abp Polak.

Zachęcał też uczestników liturgii, a zwłaszcza młodych przyjmujących sakrament bierzmowania, by z tak właśnie przeżywaną wiarą – pełną radości, wdzięczności i zdumienia – szli do świata. Z Jezusem bowiem – przypomniał – radość zawsze się rodzi i odradza, „a ci, którzy pozwalają, aby ich zbawił, zostają wyzwoleni z grzechu, uwolnieni od smutku, wewnętrznej pustki i izolacji”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość