Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Fundacja Hospicyjna przeszkoli opiekunów rodzinnych

Kampania społeczna „Opiekun rodzinny nie musi być sam”, zorganizowana przez Fundację Hospicyjną w październiku 2018 r. Fot. Materiały prasowe

Projekt „Opiekun rodzinny nie musi być sam” to bezpłatne zajęcia dla opiekunów z pielęgniarką, rehabilitantem, psychologiem i pracownikiem socjalnym, które odbędą się w kilkunastu miejscach w Polsce.

Co trzecia osoba po 65 roku życia wymaga stałej opieki, podobnie jak wszystkie ciężko chore i niepełnosprawne dzieci. W 2004 roku w Polsce opiekunów rodzinnych tylko osób starszych było 2 miliony. Całodobowa opieka to ogromne wyzwanie, które czasami pojawia się z dnia na dzień. Aby móc mu sprostać, niezbędne jest wsparcie otoczenia, zarówno emocjonalne, jak i merytoryczne, objaśniające codzienne, praktyczne kwestie związane z opieką.

Chcąc skierować wsparcie do osób, które opiekują się bliskimi w domach, Fundacja Hospicyjna zaprosiła kilkanaście instytucji z całej Polski do organizacji bezpłatnych szkoleń, podczas których opiekunowie wezmą udział w zajęciach z pielęgniarką, rehabilitantem, psychologiem i pracownikiem socjalnym. W każdym z ośrodków (lista tutaj) biorących udział w projekcie odbędzie się pięć cyklów zajęć, każdy dla 15 osób.

Wesprzyj Więź.pl

Projekt „Opiekun rodzinny nie musi być sam” obejmuje przeprowadzenie zajęć dla 1700 osób w całej Polsce. Wydany zostanie także specjalny poradnik „Przewlekle chory w domu”, który będzie bezpłatnie udostępniany uczestnikom.

Wesprzyj Więź

Fundacja Hospicyjna od trzech lat organizuje kampanie dotyczące opiekunów rodzinnych, regularne warsztaty dla opiekunów prowadzi w Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku. Rozwija też sieć Lokalnego Wolontariatu Opiekuńczego, poprzez organizację profesjonalnych szkoleń dla koordynatorów wolontariatu. Dotychczas udało się przeszkolić 150 wolontariuszy w 30 ośrodkach w całym kraju.

Więcej informacji na stronie projektu.

DJ

Podziel się

Wiadomość