Lato 2024, nr 2

Zamów

Abp Gądecki: Próba zohydzenia Kościoła ma na celu osłabienie ducha narodu

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na 381. Zebraniu Plenarnym Episkopatu. Jasna Góra, 19 listopada 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Dzisiejszy sposób kwestionowania autorytetu Kościoła nie ma charakteru intelektualnego, lecz ideologiczny. W procesie wytoczonym Kościołowi próbuje się dowieść, że nie ma w nim ludzi prawych, a wiara jest jedynie hipokryzją – pisze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w wydanym dziś oświadczeniu.

Na stronie episkopatu opublikowane dziś zostało oświadczenie abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, „w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce”

„Gdy w lipcu 2016 r. zamordowano w Normandii księdza Jacques’a Hamela podczas sprawowania Mszy św. wydawało się nam, że w Polsce takie rzeczy nie mogą się zdarzyć. (…) Gdy w Bretanii próbowano usunąć krzyż z pomnika św. Jana Pawła II, wydawało się nam, że takie akty wandalizmu są nie do pomyślenia w kraju tak silnie jak nasz związanym z chrześcijaństwem. Gdy pokazano mi zdjęcie z Brukseli, na którym widniał wizerunek Serca Jezusowego i Serca Maryi zawieszone na drzwiach toalety, pomyślałem sobie: «Na szczęście to barbarzyństwo jeszcze do nas nie dotarło». Niestety, w ostatnich tygodniach, zwłaszcza w trakcie trwania kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, miało miejsce wiele zdarzeń poddających w wątpliwość moją wcześniejszą konstatację” – pisze przewodniczący episkopatu.

Wesprzyj Więź.pl

Abp Gądecki przypomina o „profanacji jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski”. „Myślę także o konkretnych aktach fizycznej napaści na kościoły i samych kapłanów. Szczególnie dotknęło to osobę ks. Ireneusza Bakalarczyka” – podkreśla.

Wspomina też „o profanacjach i aktach bluźnierstwa do jakich dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów”. „Oficjalnie powodem organizacji takich marszów jest troska o większą tolerancję w społeczeństwie, tymczasem stają się one miejscem obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych” – zaznacza metropolita poznański.

„Dzisiejszy sposób kwestionowania autorytetu Kościoła nie ma charakteru intelektualnego, lecz ideologiczny. W procesie wytoczonym Kościołowi próbuje się dowieść, że nie ma w nim ludzi prawych, a wiara jest jedynie hipokryzją. Dąży się do zdyskredytowania Boga i obrzydzenia całego Kościoła” – czytamy. Abp Gądecki uważa, że „próba zohydzenia chrześcijaństwa i Kościoła – tak nierozerwalnie związanego w dziejach z Polską i polskością – ma na celu nie tylko osłabienie jego pozycji w społeczeństwie, ale także osłabienie ducha narodu”.

Przewodniczący episkopatu zadaje pytanie o to, „jak w odpowiedzialny sposób relacjonować kwestię nadużyć seksualnych wśród duchownych i w innych grupach społecznych, aby nie kreować fałszywego, jednostronnego wizerunku Kościoła i nie prowokować kolejnych aktów słownej i fizycznej przemocy oraz aktów profanacji”. Zauważa, że „trudno zlekceważyć fakt, że w ostatnim czasie – w kontekście niektórych przekazów medialnych – zwiększyła się agresja wobec księży i wzrosła liczba profanacji”.

Według abp. Gądeckiego „lekarstwem na przestępstwa seksualne jest zachowanie VI przykazania Dekalogu. Komu zatem jest bliski los ofiar różnych nadużyć seksualnych, powinien – w ramach holistycznego podejścia – zaangażować się w promowanie kultury czystości”.

Wesprzyj Więź

Przewodniczący KEP informuje, że biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa. „Prosimy, aby w niedzielę po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – 23 czerwca – we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację Święty Boże, Święty Mocny…»” – dodaje.

Na zakończenie oświadczenia arcybiskup prosi o modlitwę za Ojczyznę, Kościół w Polsce i wszystkich Polaków. „Zabiegajmy o to, abyśmy nie dali się podzielić i pamiętajmy, że «walka nie może być silniejsza od solidarności»” – pisze, cytując św. Jana Pawła II.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Szanowny Panie Gądecki, czy nie przyszło panu do głowy, że przedstawiciele (tu tzw. pasterze kk) sami zohydzają nam wiernym nasz, podkreślam NASZ kościół?!!! Myślę, że wszyscy powinniśmy zastanowić się bardzo głęboko nad własnymi zachowaniami i zaniechaniami i pomyśleć nad tym jak naprawić rzeczywistość a nie jak korporacyjnie ukrywać “niewygodne” fakty, w rzeczywistości przestępstwa przeciwko BOGU i LUDZIOM.

No niestety, po tym, co wydarzyło się na Zachodzie, po tym co się działo przez ostatnie lata, a zwłaszcza miesiące w Polsce, napisanie takiego oświadczenia to dowód, że przewodniczący episkopatu niczego nie zrozumiał i niczego się nie nauczył. Reakcje abp Gądeckiego po emisji filmu Sekielskich trochę zatarły złe wrażenie po niefortunnej konferencji prasowej, ale dziś ono wraca i niełatwo będzie po raz kolejny dostać kredyt zaufania nie tylko przez ks.arcybiskupa, ale przez Kościół. Podczepianie się pod zabójstwo księdza we Francji wygląda na instrumentalne i pachnie manipulacją. Obawa bierze, że przecież jeszcze potężna Rzeczpospolita Kościelna ma przywództwo o jakości hetmanów koronnych z początków powstania Chmielnickiego (Żółte Wody, Korsuń).

Księże Arcybiskupie, A gdzie suplikacje za świętokradztwa popełnione przez księży i biskupów: za czyny pedofilne, za ukrywanie sprawców tych czynów, nieobyczajne zachowania duchownych, za nienawistne słowa wypowiadane przy ołtarzu, za polityków, którzy bezczeszczą świątynie, za pogoń duchownych za mamoną i władzą? Kto bardziej znieważa Boga: ten kto w Niego nie wierzy, czy ten, kto wierzy, ale z premedytacją łamie Jego prawa? Proszę zająć się swoimi winami, a ci inni albo sami pójdą po rozum, albo Miłosierny Bóg zajmie się nimi w swoim czasie. Amen