Jesień 2022, nr 3

Zamów

Nie żyje Ryszard Bugajski

Ryszard Bugajski. Fot. SFPorgPL / YouTube

Twórca „Przesłuchania” miał 76 lat.

Ryszard Bugajski, reżyser i scenarzysta filmowy oraz teatralny, zmarł wczoraj wieczorem. Informację o jego śmierci podał na Facebooku Feliks Falk.

Urodził się 27 kwietnia 1943 w Warszawie. Był absolwentem filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1973). Zadebiutował – razem z Januszem Dymkiem – pełnometrażowym filmem fabularnym „Kobieta i kobieta” (1979). Wcześniej m.in. współpracował z Krzysztofem Zanussim przy realizacji „Iluminacji” (1972).

W roku 1982 roku zrealizował słynne „Przesłuchanie”. Film przez władze został uznany za antykomunistyczny i skierowany na półkę, a pozbawiony możliwości wykonywania zawodu reżyser udał się na emigrację do Kanady. Kopię „Przesłuchania” udało się ocalić, w stanie wojennym ukazało się w nielegalnym obiegu na kasecie wideo.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Dzieło doczekała się oficjalnej premiery dopiero na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1989 roku, gdzie zdobyło nagrodę publiczności i nagrodę dziennikarzy, zaś rok później – nagrodę specjalną jury, a także główne nagrody aktorskie dla Krystyny Jandy, Janusza Gajosa i Anny Romantowskiej. „Przesłuchanie” zostało docenione również w Chicago, Belgradzie oraz Cannes, gdzie rolę Jandy uznano za najlepszą kreację żeńską.

Jego ostatni film, „Zaćma”, to opowieść o Julii Brystygierowej, funkcjonariuszce Urzędu Bezpieczeństwa zwanej „Krwawą Luną”, która pod koniec życia zbliżyła się do środowiska skupionego wokół Zakładu dla Niewidomych w Laskach i zmarła jako żarliwa katoliczka.

DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.