Wywiad rzeka z Adamem Bodnarem w prezencie z prenumeratą „Więzi”

Zima 2020, nr 4

Zamów

Niemieccy biskupi powołują instytut do ochrony nieletnich

Kardynałowie Reinhard Marx, Rainer Woelki i Peter Erdö podczas mszy pogrzebowej w intencji kard. Joachima Meisnera 15 lipca 2017 r. w kolońskiej katedrze. Fot. Raimond Spekking / na licencji CC

Jako Kościół musimy koniecznie odzyskać utracone zaufanie. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie we wszystkich diecezjach ujednoliconych standardów w zakresie wyjaśniania przypadków wykorzystywania seksualnego i zapobiegania im w przyszłości – mówi kard. Rainer Woelki, metropolita Kolonii.

W Niemczech powstał nowy instytut Kościoła katolickiego, którego zadaniem będzie wypracowanie ujednoliconych zasad postępowania wobec przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Instytut Prewencji i Leczenia Przemocy Seksualnej (IPA) ma pracować z naukowcami, organizacjami specjalistycznymi, ekspertami w zakresie prewencji oraz z ofiarami przemocy na tle seksualnym.

O utworzeniu instytutu poinformowały wczoraj archidiecezja Kolonii i diecezja Trewir. IPA rozpocznie pracę 15 września w Lantershofen w Nadrenii-Palatynacie. Jego szefem został Oliver Vogt, dotychczasowy pełnomocnik ds. interwencji archidiecezji Kolonii.

Szefem instytutu został bp Stephan Ackermann z Trewiru, który w episkopacie Niemiec jest pełnomocnikiem do spraw wykorzystywania seksualnego. Hierarcha podkreślił, że opracowując temat przestępstw seksualnych wobec dzieci, zdał sobie sprawę, jak ważna jest sieć kontaktów krajowych i międzynarodowych oraz współpraca ze wszystkimi grupami i instytucjami kościelnymi, socjalnymi, politycznymi oraz naukowymi.

IPA wraz ze wszystkimi partnerami sieci będzie prowadzić szczegółowy monitoring projektów prewencji i rozpatrywania przypadków pedofilii. Do zadań instytutu należy ponadto wspieranie dyskusji społecznej wokół tematyki wykorzystywania seksualnego.

Wywiad rzeka z Adamem Bodnarem w prezencie z prenumeratą „Więzi”

Instytut został powołany jako odpowiedź na opublikowany jesienią ubiegłego roku przez Konferencję Biskupów Niemieckich raport dotyczący wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele. Według tego dokumentu w aktach kościelnych z lat 1946-2014 odnotowano w całych Niemczech 3 677 ofiar ataków na tle seksualnym oraz ok. 1 670 oskarżonych księży, diakonów i zakonników.

– Jako Kościół musimy koniecznie odzyskać zaufanie utracone przez przypadki wykorzystywania seksualnego – powiedział kard. Rainer Woelki, metropolita Kolonii. Jak dodał, „dlatego bardzo ważnym jest wprowadzenie we wszystkich diecezjach niemieckich ujednoliconych i wysokich standardów w zakresie wyjaśniania przypadków wykorzystywania seksualnego i zapobiegania im w przyszłości”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Komentarz

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.