Wiosna 2023, nr 1

Zamów

Niemieccy biskupi powołują instytut do ochrony nieletnich

Kardynałowie Reinhard Marx, Rainer Woelki i Peter Erdö podczas mszy pogrzebowej w intencji kard. Joachima Meisnera 15 lipca 2017 r. w kolońskiej katedrze. Fot. Raimond Spekking / na licencji CC

Jako Kościół musimy koniecznie odzyskać utracone zaufanie. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie we wszystkich diecezjach ujednoliconych standardów w zakresie wyjaśniania przypadków wykorzystywania seksualnego i zapobiegania im w przyszłości – mówi kard. Rainer Woelki, metropolita Kolonii.

W Niemczech powstał nowy instytut Kościoła katolickiego, którego zadaniem będzie wypracowanie ujednoliconych zasad postępowania wobec przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Instytut Prewencji i Leczenia Przemocy Seksualnej (IPA) ma pracować z naukowcami, organizacjami specjalistycznymi, ekspertami w zakresie prewencji oraz z ofiarami przemocy na tle seksualnym.

O utworzeniu instytutu poinformowały wczoraj archidiecezja Kolonii i diecezja Trewir. IPA rozpocznie pracę 15 września w Lantershofen w Nadrenii-Palatynacie. Jego szefem został Oliver Vogt, dotychczasowy pełnomocnik ds. interwencji archidiecezji Kolonii.

Szefem instytutu został bp Stephan Ackermann z Trewiru, który w episkopacie Niemiec jest pełnomocnikiem do spraw wykorzystywania seksualnego. Hierarcha podkreślił, że opracowując temat przestępstw seksualnych wobec dzieci, zdał sobie sprawę, jak ważna jest sieć kontaktów krajowych i międzynarodowych oraz współpraca ze wszystkimi grupami i instytucjami kościelnymi, socjalnymi, politycznymi oraz naukowymi.

IPA wraz ze wszystkimi partnerami sieci będzie prowadzić szczegółowy monitoring projektów prewencji i rozpatrywania przypadków pedofilii. Do zadań instytutu należy ponadto wspieranie dyskusji społecznej wokół tematyki wykorzystywania seksualnego.

Wesprzyj Więź

Instytut został powołany jako odpowiedź na opublikowany jesienią ubiegłego roku przez Konferencję Biskupów Niemieckich raport dotyczący wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele. Według tego dokumentu w aktach kościelnych z lat 1946-2014 odnotowano w całych Niemczech 3 677 ofiar ataków na tle seksualnym oraz ok. 1 670 oskarżonych księży, diakonów i zakonników.

– Jako Kościół musimy koniecznie odzyskać zaufanie utracone przez przypadki wykorzystywania seksualnego – powiedział kard. Rainer Woelki, metropolita Kolonii. Jak dodał, „dlatego bardzo ważnym jest wprowadzenie we wszystkich diecezjach niemieckich ujednoliconych i wysokich standardów w zakresie wyjaśniania przypadków wykorzystywania seksualnego i zapobiegania im w przyszłości”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Komentarz

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.