Jesień 2020, nr 3

Zamów

Nota bene Korytarze humanitarne – bezpieczeństwo i solidarność

 „Konkretny znak zaangażowania na rzecz pokoju i życia”, który „łączy solidarność i bezpieczeństwo”. W ten sposób papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański 6 marca 2016 roku zdefiniował korytarze humanitarne – inicjatywę ekumeniczną podjętą przez Wspólnotę Sant’Egidio i włoskie Kościoły protestanckie po podpisaniu pod koniec 2015 roku porozumienia z włoskim rządem. Franciszek chciał, aby tym słowom uznania towarzyszył gest, który miałby znaczenie historyczne. Dlatego wracając z podróży na Lesbos, papież zabrał ze sobą do Rzymu trzy rodziny syryjskie. […]

Korytarze humanitarne w niewiele ponad rok pozwoliły około 800 osobom bezpiecznie dotrzeć do Włoch. W większości są to Syryjczycy, goszczeni obecnie przez wspólnoty, parafie, stowarzyszenia i rodziny w 17 włoskich regionach, będący w trakcie procesu integracji z naszym społeczeństwem, który rozpoczął się od nauki języka włoskiego.
Korytarze humanitarne to rejsowy samolot zamiast łodzi przemytników, procedury bezpieczeństwa zapewniające precyzyjną identyfikację osób, podejmowane przez funkcjonariuszy policji, wpierw na terenie ambasady włoskiej w Bejrucie, potem na lotnisku Fiumicino, pośród uśmiechów i zabaw dzieci, gestów powitania, oklasków, wzruszenia… Historia tak bardzo różniąca się od dramatycznych historii utonięć w wodach Morza Śródziemnego, do których zdajemy się już przyzwyczajać.
To jest fragment artykułu. Pełny tekst – w kwartalniku „Więź” jesień 2017 (dostępnym także jako e-book).

Podziel się

Wiadomość

Możliwość komentowania jest wyłączona.