Zima 2022, nr 4

Zamów

Ksiądz z kobietą w kinie Jest inny świat

Kobieta
Ten zrealizowany w niemal dokumentalnej konwencji film to wręcz traktat teologiczny o naturze świata. Jego siłą jest zarówno opowiedziana historia, jak i oszczędny, chropowaty język tej opowieści. Kim Nguyen w niezwykle sugestywny sposób pokazuje, jak twórczą moc ma wiara. A to chyba może być argument dla tych, którzy twierdzą, że wiara jest im do niczego nie potrzebna. „Wiedźma wojny” udowadnia – chyba przy okazji – że wiara jest do życia koniecznie potrzebna. Bez niej 14-letnia Komona nie odnalazłaby w sobie siły do życia i do pokochania dziecka, które jest owocem przemocy.
Właśnie uświadomiłam sobie, Andrzeju, że chyba zaprzeczam ewangelicznej prawdzie, że z „tych trzech”, o których czytamy w Hymnie o miłości, czyli wiary, nadziei i miłości – największa jest miłość. W przypadku Komony to chyba jednak wiara w nadprzyrodzoną rzeczywistość była źródłem siły i ocalenia?

Ksiądz
Nie ma wiary bez miłości, i w tym sensie miłość jest największa, w przeciwnym razie wiara zamienia się w niebezpieczny fundamentalizm. W końcu dowódcy partyzantów też wierzyli w swoich bogów i być może w ich imię mordowali.
Ale miłość źle pojmowana może także prowadzić do ludzkich dramatów, tak jak w filmie Filipa Marczewskiego. Mam zresztą z tym filmem problem. Widać, że debiutant odziedziczył talent po słynnym ojcu, bo „Bez wstydu” jest bardzo umiejętnie zrealizowane, niektóre sceny mocno poruszają, ale całość jednak nie w pełni przekonuje.
Film ma kilka wątków. Pierwszy, ten najtrudniejszy, to kazirodcza miłość brata do siostry, drugi – to relacje z mniejszością cygańską, a więc nietolerancja wobec inności, i trzeci, powiązany z drugim, to rodzące się w naszej rzeczywistości nurty faszystowskie, dla których naród i siła to naczelne wartości.

Kobieta
Wątek miłosnego związku rodzeństwa pulsuje w filmie niepokojącą siłą – to w dużej mierze zasługa odtwórców głównych ról Agnieszki Grochowskiej i Mateusza Kościukiewicza. Twórcy „Bez wstydu” starają zbliżyć się do swoich bohaterów, poznać ich racje…

 

Cały tekst w miesięczniku WIĘŹ nr 8-9/2012 (dostępnym także w wersji elektronicznej jako e-book)

Podziel się

Wiadomość

Możliwość komentowania została wyłączona.