Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Twarzą w twarz z ofiarą

W centrum uwagi sympozjum „W kierunku uzdrowienia i odnowy” – które odbyło się w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w dniach 6-9 lutego 2012 r. – poświęconego problemowi nadużyć seksualnych duchownych wobec nieletnich, była troska o ofiary. Brzmi to być może jak frazes wynikający z poczucia obowiązku albo z chęci poprawienia wizerunku Kościoła. Tymczasem słowa te wyrażają zmianę mentalności, jaka się dokonuje w procesie konfrontacji z faktami czy w spotkaniach z ofiarami.
Punktem wyjścia tego procesu może być stanowisko, które dobrze oddają cytowane przez ks. Stephena Rossettiego słowa jednego z biskupów amerykańskich, który powiedział, że „naszym błędem było to, iż zapomnieliśmy o tym, że również ofiary są częścią naszej owczarni”. Kolejnym przejawem tego procesu jest, obecne już w wielu krajach, objęcie troską ofiar pedofilii, przejęcie się ich cierpieniem, próba „leczenia” ran zadanych zarówno bezpośrednio danej osobie i jej rodzinie, jak i wspólnocie Kościoła, która musiała się zmierzyć z tym doświadczeniem. Jest to możliwe dzięki istnieniu kompetentnie napisanych i stosowanych w praktyce wytycznych zapewniających udzielenie właściwej pomocy tym, którzy jej potrzebują, jak również zgodne z zasadami sprawiedliwości podejście do sprawców.
Konkretne sytuacje i działania podejmowane ze strony Kościoła są różne w różnych kontekstach kulturowych. W krajach, w których nie jest jeszcze znana skala problemu (również i w Polsce), gdzie nie było licznego zgłaszania się ofiar, proponowana jest refleksja nad tym problemem, aby – jak w swoim wystąpieniu powiedział arcybiskup Manili Luis Antonio G. Tagle – rozbroić bombę, zanim ona wybuchnie. Filipiński biskup, przedstawiając sytuację nadużyć seksualnych z punktu widzenia Azji, wskazał, że jak na razie przełożeni kościelni częściej mają do czynienia z nadużyciami w relacjach hetero- i homoseksualnych z dorosłymi niż w relacjach z osobami nieletnimi. Jednakże, jeśli badania WHO, które były cytowane na sympozjum, są miarodajne, wszystkie części świata są jednakowo dotknięte problemem nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży.

Cały tekst w miesięczniku WIĘŹ nr 4/2012 (dostępny także w wersji elektronicznej jako e-book)

Wesprzyj Więź.pl

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.