Twój schowekTwój koszyk
szukaj

Bieżący numer

Polityka społeczna po 500+

3 (669) 2017

Polityka społeczna po 500+

Czy program 500+ to tylko polityka, czy rzeczywista troska społeczna? Jaki jest bilans tego programu po pierwszym roku? W jesiennej „Więzi” – rzeczowe komentarze ekspertów od polityki społecznej.

W 1517 r. wystąpienie augustiańskiego mnicha zainicjowało Reformację. Po 500 latach analizujemy motywacje Marcina Lutra i przyglądamy się współczesnemu luteranizmowi.

O co właściwie chodzi w dzisiejszych polskich sporach wokół teatru: o kwestie ideowe, artystyczne czy personalne? Czy teatr ma być barykadą? Jak ma znaleźć równowagę, balansując między estetyką a polityką? 

spis rzeczy numeru

O numerze mówi

WIĘŹ, jesień 2017

WIĘŹ na YouTube

Ostatnie numery

Polityka społeczna po 500+

3 (669) 2017

Polityka społeczna po 500+

Czy program 500+ to tylko polityka, czy rzeczywista troska społeczna? Jaki jest bilans tego pro...
Ojczyzna europejska

2 (668) 2017

Ojczyzna europejska

Przyszłości Unii Europejskiej jest coraz mniej pewna. Niepokój budzi więc ukryta pod ideologicz...
Sumienie, czyli godność

1 (667) 2017

Sumienie, czyli godność

Sumienie jest najbardziej mną. Nazywane bywa busolą moralną, sędzią, świadkiem, strażnikiem, we...
archiwum numerów

Artykuły

Leszek Szaruga

Wspólnota, Słoworzecz, Na wezwanie

Leszek Szaruga – ur. 1946, poeta, badacz literatury, prozaik, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikował ponad dwadzieścia książek eseistycznych, ostatnio Przetwarzanie Międzymorza, trzy powieści, (ostatnio: …zmowa kontrolowana), wiele tomów poetyckich, w tym ostatnio Wybór z Księgi (utwory zebrane) i Trochę inne historie. Wiersze poety w kwartalniku „Więź” jesień 2017 (dostępnym także jako e-book). 
czytaj więcej

Katarzyna Jabłońska, Ks. Andrzej Luter

Ksiądz z kobietą w kinie
Odwaga jest kobietą?

Ksiądz Irańczyk, Asghar Farhadi, to jeden z największych artystów współczesnego kina. Jego filmy zrealizowane są perfekcyjnie – scenariusze dopracowane w każdym elemencie, żadnych dłużyzn, jednocześnie jest tu miejsce na refleksję filozoficzno-teologiczną, na suspens i na wzruszenie. A prowadzenie aktorów – genialne! Zrealizowane przez niego Rozstanie i Klient to – nie waham się użyć tego słowa – arcydzieła. Kobieta Farhadi to nowa, bardzo osobna planeta na niebie...
czytaj więcej

Tomasz Stryjek

Pionierska biografia

Ukazanie się w zeszłym roku nakładem Instytutu Pamięci Narodowej pierwszej naukowej biografii Iwana Kedryna-Rudnyckiego, autorstwa Mariusza Sawy, wypełnia białą plamę w badaniach nad ukraińską polityką oraz ukraińsko-polskimi stosunkami politycznymi w XX wieku. Co istotne, książkę tę napisał historyk polski. To, jakimi tematami interesują się badacze, w dużej mierze jest dziełem przypadku, niemniej opisanie życia jednej z kluczowych postaci ukraińskiej polityki (poza...
czytaj więcej
 

Wydarzenia

Za życiem - ale jak konkretnie?

Redakcja kwartalnika „Więź” zaprasza na spotkanie „Za życiem – ale jak konkretnie?” o polityce społecznej rządu Prawa i Sprawiedliwości wobec osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Czy program „Za życiem” odpowiada na ich potrzeby? O co walczą opiekunowie osób niepełnosprawnych?
17 listopada 2017
czytaj więcej

„Ewangelia gruzu” – spotkanie z Piotrem Lamprechtem

„Więź” zaprasza 9 października o godz. 18.30 do Cafe Próżna w Warszawie na spotkanie autorskie z poetą, o. Piotrem Lamprechtem OSA, poświęcone jego tomikowi „Ewangelia gruzu”.

Spotkanie poprowadzi Jarema Piekutowski z Laboratorium „Więzi”.
9 października 2017
czytaj więcej

Copyright (c) Towarzystwo „WIĘŹ”
00-074 Warszawa, ul. Trębacka 3
e:mail: wiez@wiez.pl

Bez Ciebie nie przetrwa WIĘŹ! Jak możesz pomóc?